WHISTLER, CANADA, March 21, 2000 – The Sims Invitational World Snowboarding Championship has just announced the invitation list for the event to be held in Whistler, BC, April 20-23, 2000. The selection committee has chosen the following athletes after a lengthy review of names submitted by Team Managers. This four-discipline, internationally televised spectacle invites the best riders in the world to compete for $230,000 U.S. in prize money over three days, the largest purse prize of any single snowboarding event in North America. The Boardercross( list will be released on Thursday, March 23 pending confirmation of several top European athletes. Please check out the web site for unforeseen changes due to athlete cancellations due to injury or schedule conflicts at www.worldsnowboardingchampionship.com.

MEN’S SLOPESTYLE INVITATIONAL LIST
1 BASICH Mike Elan Snowboards
2 BORGSTEDE Jason BURTON
3 BROWN Chris BURTON
4 CRAWFORD Andrew Rossignol
5 DIRKSEN Josh Westbeach Sports Inc.
6 DROZ Nicolas SIMS
7 ENGELSMAN Chris K2 Snowboards
8 FRANK Marc SIMS
9 GIMPL Stefan BURTON
10 HALOPOFF Jimmy MLY Snowboards
11 JONES Kevin THE Familie
12 JONES Jeremy Alphanumeric
13 KLAMPERT Rahm Burton
14 LEINES Bjorn Forum Snowboards
15 LINE Peter Forum Snowboards
16 MENDENHALL Jordan SIMS
17 OKSANEN Jussi BURTON
18 OTTERSTROM Chad M3 Snowboards
19 PARKER Travis K2 Snowboards
20 PELCHAT Jean Francois Rossignol
21 RICHARDS Todd Morrow Snowboards
22 STEPHENS Kale Allian
23 WALKER J.P. Forum Snowboards
24 WASTELL Kurt SIMS

MEN’S SLOPESTYLE STANDBY LIST

1 GOSS Neil SIMS
2 CINGEL Darren Santa Cruz Snowboards
3 CARRIER-PORCHERON David BURTON
4 LEBLANC Mikey M3 Snowboards
5 ROSENTHAL Blaise M3 Snowboards
6 CARTWRIGHT Jon Option/NFA

WOMEN’S SLOPESTYLE INVITATIONAL LIST

1 BASICH Tina SIMS
2 BOHNSACK Kim SIMS
3 CHRISTY Barrett Gnu
4 DAKIDES Tara SIMS
5 DALPIAZ Jessica Gnu
6 DIXON Tina K2 Snowboards
7 DUFFY Kyla 686 Enterprises
8 MacLEOD Jaime BURTON
9 MEYEN Janna BURTON
10 ZUREK Natasza BURTON

WOMEN’S SLOPESTYLE STAND-BY LIST

1 BRADFORD Krista Ride Snowboards
2 VIDALE Dorianne Rossignol
3 RICHON Pauline Rossignol
4 PISCHKE Megan Vans

MEN’S BIG AIR INVITATIONAL LIST

1 BASICH Mike Elan Snowboards
2 BORGSTEDE Jason BURTON
3 BROWN Jason BURTON
4 CRAWFORD Andrew Rossignol
5 DIRKSEN Josh Westbeach Sports Inc.
6 EMERY Jonas Rossignol
7 FRANCK Daniel Salomon
8 GIMPL Stefan BURTON
9 HAAKSONSEN Terje Burton
10 HALOPOFF Jimmy MLY Snowboards
11 HARDINGHAM Andrew Option/NFA
12 JONES Kevin THE Familie
13 LEINES Bjorn Forum Snowboards
14 LINE Peter Forum Snowboards
15 OKSANEN Jussi BURTON
16 OTTERSTROM Chad M3 Snowboards
17 PARKER Travis K2 Snowboards
18 RICHARDS Todd Morrow Snowboards
19 SANSALONE Kevin Option/NFA
20 WASTELL Kurt SIMS

MEN’S BIG AIR STAND-BY LIST

1 WALKER J.P. Forum Snowboards
2 TARTE Marc-Andre K2 Snowboards
3 BROWN Chris BURTON
4 FRANK Marc SIMS
5 HINKLEY Ben BURTON
6 ENGELSMAN Chris K2 Snowboards
7 HJELMSTADSTUEN Roger Airwalk

WOMEN’S BIG AIR INVITATIONAL LIST

1 BASICH Tina SIMS
2 BOHNSACK Kim SIMS
3 CHRISTY Barrett Gnu
4 DAKIDES Tara SIMS
5 DALPIAZ Jessica GNU
6 DIXON Tina K2 Snowboards
7 MacLEOD Jaime BURTON
8 OLSON Leslee BURTON

WOMEN’S BIG AIR STAND-BY LIST

1 WAGNER Leah Invasion
2 MATTHEWS Janet
3 VIDALE Dorianne Rossignol
4 RICHON Pauline Rossignol

MEN’S SUPERPIPE FINAL INVITED RIDERS

1 ANDREW Trevor BURTON
2 ARVENSEN Espen BURTON
3 BOWER Ricky USSA
4 BRUNNER Therry SIMS
5 CZESCHIN Tommy USSA
6 DILLON Keir BURTON
7 FRANCKE Daniel Salomon
8 GREGORY Lael SIMS
9 GRUBER Steve Salomon/Fred Holdener
10 HAAKONSEN Terje BURTON
11 HOFFMAN Xaver BURTON
12 KINGWILL Rob USSA
>13 MORISSET Guillaume CSF
14 POWERS Ross BURTON
15 REILLY Mark Nitro Snowboards
16 RICHARDS Todd Morrow Snowboards
17 TAHARA Rio Forum
18 TETER Abe BURTON
19 WHITE Shaun BURTON
20 WYNEN Luke 686 Enterprises
21 Filled through Qualifier
22 Filled through Qualifier
23 Filled through Qualifier
24 Filled through Qualifier

NAMED TO MEN’S QUALIFIER HEAT

(Qualifier Heat held on Blackcomb – Thursday, April 20)
Q1 BENEDEK David Salomon
Q2 BRUNKJELDAAS Arild Ride Snowboards
Q3 CAPIN Alejandro Swiss Westbeach /Santa Cruz
Q4 CARPENTIER Brett Fred Holdener/Airwalk
Q5 CHIODI Ron K2 Snowboards
Q6 DESCHENES Guy Westbeach / Atlantis
Q7 EMERY Jonas Rossignol
Q8 GOULET Ali Joyride
Q9 KASS Daniel Lib Tech/GNU
Q10 LAMOUREUX Justin 686 Enterprises
Q11 LEINES Bjorn Forum Snowboards
Q12 LEINES Eric Morrow Snowboards
Q13 MICHAELIS Jan BURTON
Q14 MIGNEAULT Daniel BURTON
Q15 PETRASKA Adam BURTON
Q16 SANKALA Henri Salomon
Q17 SOMMER Marius K2 Snowboards
Q18 STERNER Magnus Volkl
Q19 STERNER Fredrik Volkl
Q20 WALKER J.P. Morrow Snowboards

WOMEN’S SUPERPIPE FINAL INVITED RIDERS

(Finals held at Blackcomb – April 22)
1 BRUN KJELDAAS Stine Duotone
2 BYRNES Tricia USSA
3 DUNN Shannon BURTON
4 HESSO Minna Salomon
5 RICHON Pauline Rossignol
6 STACEY Kim USSA
7 THOST Nicola Nitro
8 ZUREK Natasza BURTON
9 Filled by Qualifyer
10 Filled by Qualifyer

NAMED TO WOMEN’S QUALIFIER HEAT

(Qualifier Heat held on Blackcomb – Thursday April 20)
Q1 BUASS Kjersti BURTON
Q2 BURNSIDE Cara-Beth BURTON
Q3 CHRISTY Barrett Gnu
Q4 DAKIDES Tara SIMS
Q5 KONGSGAARD Anne Molin BURTON
Q6 OLOFSSON Anna BURTON
Q7 PISCHKE Megan Lamar
Q8 RUDISHAUSER Corrie
Q9 TSHARNER Martina Westbeach Sports Inc.
Q10 VIDALE Dorianne Rossignol

The Sims Invitational World Snowboarding Championship will take centre stage at the TELUS World Ski & Snowboard Festival, April 14-23, 2000. Whistler’s legendary spring festival is now firmly established as North America’s largest winter sports event. For ten unforgettable days and nights, Whistler will be infused by a youthful energy surrounding 28 events, 50 live bands and deejays, celebrity events, film premieres, demo days and the photography events of FUJIFILM EXPOSURE.