Day Two Qualifiers

Women

Amateurs (ages 16-29)
1. Kalyn Marab 1:45.79 (Bothell, Washington)
2. Julia Hamre 1:52.00 (Ringebu, Norway)
3. Jeanine Deeb 1:52.39 (Boulder, Colorado)
4. Jil Johns 1:54.48 (Seattle, Washington)
5. Michelle Tamayo 1:55.80 (Hinsdale, Illinois)
6. Sara Wickham 1:56.88 (Vancouver, British Columbia)
7. Jenell Turner 1:58.37 (Seattle, Washington)
8. Andrea Graham 2:00.99 (Glacier, Washington)

Pro
1. Maelle Ricker 1:34.84 (Squamish, British Columbia)
2. Marni Yamada 1:35.61 (Seattle, Washington)
3. Maria DeBari 1:36.25 (Glacier, Washington)
4. Karleen Jeffery-Barlia 1:36.88 (Mammoth Lakes, California)
5. Helene Olafsen 1:37.58 (Oppegard, Norway)
6. Victoria Jealouse 1:37.68 (Pemberton, British Columbia)
7. Stacy Thomas 1:40.51 (Seattle, Washington)
8. Tara Dakides 1:42.57 (Oceanside, California)

Masters (ages 30-49)
1. Weeg Simmons 1:44.67 (Glacier, Washington)
2. Cece Briggs 1:53.94 (Bellingham, Washington)
3. Chritine Zander 1:54.62 (Glacier, Washington)

Men

Next Generation (ages 11 & under)
1. Hank Kennedy 1:58.12 (Glacier, Washington)
2. Dylan Adams 2:12.80 (Auburn, Washington)

Juniors (ages 12-15)
1. Max Warbington 1:42.02 (Bend, Oregon)
2. Odin Barnett 1:45.39 (Bellingham, Washington)
3. Mitchell McAllister 1:51.68 (Bellingham, Washington)
4. Cam Martin 1:54.94 (Bellingham, Washington)

Young Amateurs (Ages 16-19)
1. Logan Beaulieu 1:32.79 (Bend, Oregon)
2. Tucker Andrews 1:33.36 (Crested Butte, Colorado)
3. Zeppelin Zeerip 1:37.93 (Sparta, Michigan)
4. Austin Sweetin 1:39.65 (Seattle, Washington)
5. Elliot Newman 1:40.29 (Bellingham, Washington)
6. Trevoy Schy 1:40.65 (Lynnwood, Washington)
7. Scotty Broberg 1:41.73 (Wenatchee, Washington)

Older Amatuers (ages 20-29)
1. Nate Kewin 1:29.91 (Burnaby, British Columbia)
2. Christopher Coralline 1:31.59 (Kirkland, Washington)
3. Matthew Berglund 1:32.46 (Crested Butte, Colorado)
4. Nathan Bingham 1:32.56 (Bellingham, Washington)
5. Forrest Burki 1:33.41 (Gig Harbor, Washington)
6. Kael Martin 1:33.88 (Everson, Washington)
7. Bradley Andrew 1:34.57 (Westchestertonfieldville, Iowa)
8. Nick Catmur 1:34.84 (Crested Butte, Colorado)
9. Jack Freysinger 1:35.22 (Glacier, Washington)
10. Drew Cyr 1:35.29 (Bellingham, Washington)
11. Michael Anderson 1:35.34 (Bellingham, Washington)
12. Jason Speer 1:35.35 (Bellingham, Washington)
13. Kemmeth Parriott 1:35.36 (Bellingham, Washington)
14. Adam Drost 1:35.65 (Salt Lake City, Utah)
15. Carson Artac 1:35.75 (Salem, Wisconsin)
16. Christopher Powers 1:35.91 (Bellingham, Washington)
17. Matt Simon 1:36.34 (Boulder, Colorado)
18. Chris Bowlin 1:36.68 (Bellingham, Washington)
19. Chris tagge 1:37.94
20. Colin Tobin 1:38.00 (Bellingham, Washington)
21. Nick Satushek 1:38.87 (Deming, Washington)
22. Matthew Bowers 1:39.62 (Hood River, Oregon)

Masters (ages 30-39)
1. Joe Trotter 1:34.86 (Glacier, Washington)
2. Scott Nelson 1:36.15 (San Luis Obispo, California)
3. Chris Tretwold 1:36.33 (Bellingham, Washington)
4. Kevin Eichner 1:38.12 (Portland, Oregon)
5. Ian Kaplan 1:38.15 (Wickersham, Washington)
6. Adam Haynes 1:38.56 (Bend, Oregon)
7. Marcel Dolak 1:38.75 (Redmond, Washington)
8. John Kaiser 1:39.58 (Seattle, Washington)
9. Darby Heaney 1:39.80 (Ketchum, Idaho)
10. Andrew Marriner 1:40.04 (Laguna Beach, California)
11. Zach Venzon 1:40.86 (Ketchum, Idaho)
12. Chad Kummerow 1:41.16 (West Seattle, Washington)
13. Jason Fentiman 1:41.76 (Whistler, British Columbia)
14. Preston Woods 1:41.77 (Boise, Idaho)
15. Jeff Henderson 1:42.04 (Port Angeles, Washington)
16. Mike Wisniewski 1:42.18 (Covington, Washington)
17. Randy Torcom 1:42.92 (Parkdale, Oregon)
18. Benny Pelligrino 1:42.92 (Salt Lake City, Utah)
19. Tim Stanford 1:44.07 (Stannyland, Washington)
20. David Farcot 1:44.22 (Annecy, France)
21. Neil Brusseau 1:44.55 (Ballard, Washington)
22. Jason Scott 1:44.70 (Abbotsford, British Columbia)
23. Krush Kulesza 1:45.04 (Shredville, Washington)
24. Mike Hamilton 1:45.33 (Abbotsford, British Columbia)
25. Aaron Filion 1:45.58 (Maple Falls, Washington)
26. Henri Ranoon 1:45.61 (Annecy, France)
27. Timothy Mohr 1:45.67 (San Francisco, California)
28. Willie Freeman 1:46.14 (Portland, Oregon)
29. Daniel Banke 1:46.91 (Portland, Oregon)
30. Frisco Saint 1:47.24 (Canmore, Alberta)
31. Dave Graves 1:47.65 (Denver, Colorado)
32. Paul Kifer 1:47.92 (Littleton, Colorado)

Mid Masters (ages 40-49)
1. Dave Wray 1:37.38 (Portland, Oregon)
2. Randy Haugen 1:40.36 (Bellingham, Washington)
3. Chris Saari 1:42.19 (Port Angeles, Washington)
4. Marco Rubeo 1:42.34 (Pemberton, British Columbia)
5. Goro Bustamante 1:42.56 (Seattle, Washington)
6. Bob Klein 1:45.04 (Tahoe City, California)
7. Johan Malkoski 1:47.14 (Seattle, Washington)
8. Kai Janson 1:48.82 (Glacier, Washington)

Pro Masters (ages 30 & up)
1. Jason Troth 1:31.41 (Telluride, Colorado)
2. Ludovic Strohl 1:31.72 (France)
3. Tim Carlson 1:32.42 (Monroe, Washington)
4. Carl Cowtan 1:32.46 (Kelowna, British Columbia)
5. Ian Beer 1:33.36 (Vancouver, British Columbia)
6. Apostolos Karabotsos 1:33.41 (Port Angeles, Washington)
7. Garry Pendygrasse 1:33.88 (Squampton, British Columbia)
8. Alex Warburton 1:33.93 (Squamish, British Columbia)
9. Dave Sypniewski 1:33.978. (On The Road, USA)
10. Jason Buckles 1:34.22 (Pemberton, British Columbia)
11. Rob Morrow 1:34.40 (Pacific City, Oregon)

Pro
1. Graham Watanabe 1:24.19 (Hailey, Idaho)
2. Nate Holland 1:25.05 (Truckee, California)
3. Seth Wescott 1:27.31 (Maine)
4. Temple Cummins 1:27.36 (Gig Harbor, Washington)
5. Rob Kingwell 1:29.13 (Jackson Hole, Wyoming)
6. Pat Holland 1:29.42 (Tahoe City, California)
7. Robert Fagan 1:29.63 (Squamish, British Columbia)
8. Blair Habenicht 1:29.68 (Bellevue, Washington)
9. Lucas DeBari 1:3.24 (Glacier, Washington)
10. Sylvain Duclos 1:30.24 (Carlsbad, California)
11. David Speiser 1:30.83 (Oberstdorf, Germany)
12. Matt Edgars 1:31.42 (Kirkland, Washington)
13. Sky Risvold 1:31.78 (Bonney Lake, Washington)
14. Derek Wintermans 1:32.57 (Port Coquitlam, British Columbia)
15. Jake Price 1:32.67 (Bend, Oregon)
16. Josh Dirksen 1:32.69 (Bend, Oregon)
17. Anders Berling 1:33.30 (Wilson, Wyoming)
18. Harry Kearney 1:33.31 (Telluride, Colorado)
19. Akasha Weisgarber 1:33.50 (Whistler, British Columbia)
20. Ralph Backstrom 1:33.50 (Squaw Valleym California)
21. Dustin Anderson 1:33.60 (Albuqurque, New Mexico)
22. Aaron Robinson 1:33.61 (Whitefish, Montana)
23. David Aubry 1:33.69 (Whistler, British Columbia)
24. Scotty Wittlake 1:33.79 (Portland, Oregon)
25. Jake Blauvelt 1:34.06 (Bellingham, Washington)
26. Nigel Steere 1:34.24 (Diablo, Washington)
27. Sam Giffin 1:34.43 (Gold Hill, Washington)
28. Billy Anderson 1:34.45 (Mammoth Lakes, California)
29. Yancy Caldwell 1:34.55 (Ketchum, Idaho)
30. Ivan Marcinko 1:34.65 (Blackfoot, Idaho)
31. Eric Carlson 1:34.68 (Burlington, Vermont)
32. Wille Yli-Luoma 1:35.12 (Pikki, Finland)
33. Javas Lehn 1:35.12 (Seattle, Washington)
34. Bryan Fox 1:35.15 (Portland, Oregon)
35. Dave Short 1:35.18 (Whistler, British Columbia)
36. Jonathan Martens 1:35.35 (Bellingham, Washington)
37. Andy Bergin-Sperry 1:35.36 (Tacoma, Washington)
38. Skylar Thornton 1:35.37 (Bend, Oregon)
39. Kevin Sansalone 1:35.40 (Whistler, British Columbia)
40. David Carrier-Porcheron 1:35.52 (Squamish, British Columbia)

For more coverage click here